6 grudnia rozpoczął się remont zabytkowego budynku UŁ przy ul. Narutowicza 68

Dzień wcześniej władze uczelni, w obecności Marszałka Województwa Łódzkiego i mediów, podpisały umowę z łódzką firmą Dekorum-Bud Kontrakty.

Umowa przewiduje generalny remont budynku w dwóch etapach:
termomodernizacji oraz pełnej renowacji. Prace nie obejmą otoczenia gmachu. Koszt tej inwestycji wyniesie prawie 13.800.000, zł.

– Chcielibyśmy aby ten remont zakończył się do 2015 r. Może zdarzyć się tak, że prace zakończą się wcześniej, ale to uzależnione jest w dużej mierze od finansów. W tej chwili mamy zabezpieczone ponad 7,5 miliona zł. 6.300.000 zł pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego a reszta z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kolejnych pieniędzy już intensywnie poszukujemy – mówił na spotkaniu Jan Rydz, Z-ca Kanclerza UŁ ds. technicznych.

– Projekt przedstawiony przez Uniwersytet Łódzki pięknie wpisywał się w plany rewitalizacji, renowacji zabytkowych obiektów Łodzi i regionu i dlatego zyskał akceptację Łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego – poinformował Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

– Dla nas, dla uniwersytetu, ten gmach ma ogromne znaczenie. To przecież budynek, który uczelnia otrzymała na samym początku swojego istnienia w 1945 roku. Jeszcze dwa lata temu studiowali tu chemicy, którzy dziś mają swój nowoczesny wydział przy ul. Tamki. Tutaj nadal odbywają się posiedzenia Senatu UŁ. Chcemy po remoncie przenieść do tego budynku Rektorat UŁ, a dotychczasowy budynek Rektoratu, u zbiegu Narutowicza i Lindleya, przekazać Wydziałowi Studiów Międzynarodowych i Politologicznych – mówił prof. Włodzimierz Nykiel, Rektor UŁ.

Budynek dawnej Szkoły Zgromadzenia Kupców a obecnie gmach Uniwersytetu Łódzkiego powstał w latach 1909-1911 według projektu Piotra Brukalskiego i Gustawa Landau-Gutentegera.

Zapotrzebowanie na młodych ludzi biegłych w sprawach handlowych było w Łodzi duże. Stąd inicjatywa łódzkiego Zgromadzenia Kupców utworzenia szkoły handlowej, która mieściła się początkowo w budynku przy ul. Dzielnej 41. Na początku XX w. pomyślano o wzniesieniu nowego, obszernego gmachu. Pod budowę władze miasta przekazały plac u zbiegu ulic Dzielnej i Trębackiej (obecnie Uniwersytecka) . Wypadki lat 1905-1907 sprawiły, że budowę nowej siedziby trzeba było odłożyć na czas późniejszy. W 1908 r., gdy sytuacja w mieście ustabilizowała się, o wykonanie planów poproszono trzech czołowych architektów łódzkich: D. Landego, G. Landau-Gutentegera i P. Brukalskiego. Ostateczny projekt powstał jako wspólne dzieło G. Landau-Gutentegera i P. Brukalskiego. Zrealizowano go w latach 1909-1911, a budynek wznosiła firma Ch. J. Tyllera.

Powstał obiekt nowoczesny, mieszczący 20 sal wykładowych, dwie aule, sale rysunkowe, trzy sale rekreacyjne, bufet oraz dużą salę gimnastyczną.

Budynek otrzymał żelbetowe stropy, instalację centralnego ogrzewania i wodociągi. Nowoczesność i funkcjonalność gmachu współgrała z interesującą secesyjno-modernistyczną szatą architektoniczną. Elewacje wypełnia regularny rytm dużych prostokątnych okien, podkreślający pionowy i poziomy układ konstrukcji budowli. Na to nałożony jest dyskretny ornament o formach zgeometryzowanych, bliski secesji wiedeńskiej. Bryłę gmachu urozmaica od wschodu podwyższony i nakryty kopułą ryzalit bocznej klatki schodowej, tworzący akcent wertykalny, a od zachodu niska sala gimnastyczna.

Gmach dawnej Szkoły Zgromadzenia Kupców był pierwszym budynkiem, który został przekazany na własność Uniwersytetowi Łódzkiemu w 1945 roku.

Początkowo mieścił się tu Wydział Matematyczno–Przyrodniczy UŁ (do 1951 r.), następnie w latach 1951-1996 Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii UŁ, od 1996 r. do 2007 r. Wydział Fizyki i Chemii UŁ, a od 2007 do 2010 r.– Wydział Chemii UŁ.

Galeria zdjęć: http://www.flickr.com/photos/promocja_ul/sets/72157632179902473/