Estetyka mody XIX-XXI wieku w zbiorach BUŁ – wystawa

„Moda to idee, sposób życia, wszystko to, co się dzieje” – mawiała Coco Chanel. Wystawa „Od Charlesa Wortha do Alexandra McQueena. Estetyka mody XIX–XXI wieku w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego” zaprezentuje zmiany kulturowe i estetyczne, jakie towarzyszyły tworzeniu się mody na przestrzeni ponad stu pięćdziesięciu lat.

 

Wystawa ta ma prezentować związki mody z historią, polityką i sztuką. Stawia pytanie o „sens szycia” – czy jest ono jedynie techniką, doprowadzoną przez niektórych projektantów do mistrzostwa, czy może artystycznym odzwierciedleniem koncepcji twórcy. Przyjętą cezurę czasową wyznaczają dwaj projektanci, którzy wywarli niewątpliwy wpływ na modę  – Charles Worth, ojciec haute couture oraz żyjący sto lat później Alexander McQueen. Pierwszy z nich zmienił dziewiętnastowieczny sposób postrzegania krawiectwa, które z rzemiosła stało się sztuką, drugi zaś uczynił ze swoich projektów i pokazów wydarzenia artystyczne: prowokacyjne i zaskakujące odbiorców teatralnością oraz kunsztem. W ciągu ponad stu lat dzielących obu projektantów zmieniały się poglądy na znaczenie i formę ubioru, na ideał kobiecego piękna oraz na wyznaczniki stylu i elegancji. Estetyka mody poszczególnych dekad to efekt poszukiwań artystycznych jej twórców.

 

Ekspozycja prezentuje publikacje z kolekcji Biblioteki UŁ dotyczące mody, jej historii, przemian od połowy XIX w. do początku XXI w. oraz wybitnych projektantów. Pokazuje polsko- i obcojęzyczne albumy, monografie, biografie oraz archiwalne polskie czasopisma o modzie, a także oryginalne fotografie mieszkańców Łodzi z przełomu XIX i XX w. Przedstawia także krótki zarys historii mody i strojów na przestrzeni wieków.

 

Wystawę można oglądać w galerii na parterze Biblioteki UŁ (ul. Matejki 32/38) od 20 czerwca do 27 lipca 2018 r.

 

Materiał źródłowy: Biblioteka UŁ

Redakcja: Centrum Promocji