UŁ komentuje: Oblicze utylitaryzmu

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że kierujemy się zasadami utylitaryzmu. Na czym polega ten kierunek filozofii i dlaczego tak bardzo potrzebny jest w obecnych czasach? – w materiale opowiada Pani dr Katarzyna de Lazari-Radek z Instytutu Filozofii UŁ.

 

John Stuart Mill, Jeremy Bentham to tylko niektóre nazwiska znanych utylitarystów, którzy nie bali się podejmować prób zmieniania świata na lepszy. John Stuart Mill jest twórcą pojęcia utylitaryzmu. Jeremy Bentham stworzył system etyki utylitarystycznej, wywodzącej się z hedonizmu. Uważał on, iż postępowanie człowieka można nazwać moralnym tylko wtedy, gdy dąży do „największego szczęścia największej liczby ludzi”.

 

Celem nadrzędnym naszego działania jest czynienia świata lepszym – mówi dr Katarzyna de Lazar-Radek. Co to oznacza? Utylitaryści są reformatorami, a sam nurt utylitaryzmu budzi kontrowersje, ponieważ według tej teorii czyn jest dobry wtedy i tylko wtedy, gdy przyczynia się do stanowienia szczęścia powszechnego i redukuje cierpienie na świecie.

 

Więcej o utylitaryzmie można przeczytać w najnowszej książce z serii „A very short introduction” wydawanej przez Uniwersytet w Oxfordzie. Współautorką książki jest Pani dr Katarzyna de Lazari-Radek. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, przygotowało już całą serię „Krótkie Wprowadzenie” na zróżnicowane tematy – m.in. terroryzm, komórki macierzyste, protestantyzm, geny.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi komentarzami ekspertów Uniwersytetu Łódzkiego na kanale naszej uczelni na portalu Youtube.com.

 

Więcej na temat serii oksfordzkiej „Krótkie Wprowadzenie”: https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/seria-oksfordzka-wiedza-dla-kazdego

 

Redakcja: Centrum Promocji